Ankara / Türkiye
0312 666 05 10 - 0532 499 24 84

Klima Vakumlama

Klima Vakumlama

Klima Vakumlama Nasıl Yapılır?

Klima vakumlama, daha basit anlatmak gerekirse klimanın montajı bitirilir. Daha klima gaz verilmeden ya da gaz vanaları açılmadan önce klimanın iç ünite ve boru bağlantıların da bulunan atmosferik hava basıncın elektrikli vakum motoruyla dışarı atılmasına denir.

Klima vakumla neden yapılmalı sorusuna cevaben borular içerisinde bulunulan atmosferik havanın içinde nem vardır. Eğer bu hava vakumlanıp atılmaz ise tüm soğutucu gazlar ve özellik klimalarda kullanılan r410 gaz çalışmaya başladığı zaman ortamdan dereceden dolayı suya dönüşür ve bu klimanın performansının düşmesi, çalışmaması ve özelliklede kompresöre zarar verir.

klima vakumlama ne kadar sürer
klima vakumlama nasıl yapılır

Vakumla Süresi Ne Kadar Olmalı

Öncelikle şunu belirtmekte yarar var. Vakumlama klimanın büyüklüğüne, ara bağlantı uzunluğu, vakumlama pompasının gücüne göre değişiklik gösterebilmektedir.

Split klimada vakumlama süresi 10-20 dakika arasında olabilmekte fakat vrf sisteminin de bu süre 24 saati aşabilmektedir. Ancak şunu belirtmemiz gerekir 1 dakika da vakumla olmaz.

Klima Vakumlamanın Yararları?

Klima montajı bittikten sonra klimanın gazı verilmeden klimanın dış ünite boru bağlantıları yapıldığı yerde ki vanaların üzerinde bulunan sibop vardir. Vakum pompasının sibop ile vakum pompası bir birine bağlanır ve sistemdeki bulunan atmosferik hava yanı nem bitene kadar vakum çalıştırılır.

 

Yorum yapılmamış

Yorumunuzu ekleyin

Call Now ButtonŞimdi Ara