Ankara / Türkiye
0312 666 05 10 - 0553 166 07 27

Klima Sökme

Bakım & Montaj & Tamir & Arıza & Kart Tamir & Gaz Dolumu

Klima Sökme

Klimalar sökülüp taşınabilir cihazlar olmasından dolayı, dikkat gerektiren bir işlemdir. Klima sökme yaparken hassasiyet gösterilmesi gereken birçok nokta vardır. Klima iç ünite ve dış ünite sökümlerinde klimanın parçalarına zarar vermeden yapılacak söküm, klimayı tekrar taktırırken sizlere masraf çıkarmayacaktır.

Klima sökümleri kolay gibi görünse de işini bilen ustalar tarafından yapılması tavsiye etmekteyiz. İşin ehli olmayan insanlara söktürülen klimalar da ciddi miktarda görsel ve işitsel zararlar meydana gelebilmektedir.

Genel olarak yapılan zararlar klimanın kasasında kırıklık, klimanın kasa geçme tırnaklarının kırılması, flapta dediğimiz yönlendirme kanatçıkların kendisinin ve geçme yerlerinin kırılması, klimanın gaz borusunun kesilmesi, klimanın gazının toplanamadan kaçırılması, klima gaz boruların bağlantı havşalarına zarar verilmesi, klimanın gaz toplama vanalarının zedelenmesi, vb. zararları sayabiliriz.

Klimaya verilen bu zararlar klima montajında masraf olarak sizlere geri dönebilmektedir. Klima sökümü işini bilen insanlar tarafından yapılması tüm bu sizlere masraf çıkarabilecek sorunları ortadan kaldırmaktadır.
Profesyonelce yapılan klima sökümünden sonra ki süreçte klimanın gazı, gaz boruları, elektrik bağlantıları, sinyalizasyon bağlantıları ve drenaj borusu tekrar kullanılabilir. Küçük masraflardan kaçarken büyük maddi kayıplara uğramayın.

klima sökme, Klima takma
Kllima sökme ankara

Klima Sökme Nasıl Yapılır?

Klima söküm işlemini görsel olarak videomuzdan da izleyebilirsiniz. Sökülecek klima belli bir süre çalıştırılması gerekmektedir. Birinci neden gazın yoğunluğunun azalması ikinci neden ise klimanın gazının toplanması içindir. Klimanın gazı dış ünitedeki gaz borusunun havşalarının bağlandığı vanalardan gerçekleşmektedir. Klimanın toplama işlemi klimanın kullandığı gazı dış ünitede toplamasıdır.

Gazı toplanan klimanın elektrik, sinyalizasyon gaz boruları ve drenaj bağlantıları hem klimanın iç ünitesinden hem de klimanın dış ünitesinden bağlantıları sökülür.

Klimanın tüm bu bağlantıları söküldükten sonra klima iç ünite yerinden sökülür ve arkasında iç üniteyi duvara sabitleyen saç dikkatli bir şekilde sökülür.

Dış ünitede yerinden sökülerek, dış ünitenin sabitlemek için kullanılan konsol da denilen ayaklar sökülür. Bu şekilde klima iç ünite sökümü ve klima dış ünite sökümü işlemi gerçekleşmiş olur.

Klima Takma

Klimanız sıfır ya da ikinci el olsun fark etmez klima takma işlemi yapılacak yere taşınmasında sırasında dış ünitenin mutlaka dik konumda taşınması gerekmektedir. Klima kompresöründe ki yağ sisteme yayılabilir bu durumda cihazının zarar görmesine neden olabilmektedir.

Klima takma işlemini daha detaylı anlattığımız Klima Montajı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Klima Sökme – Takma

Klimanın bulunduğu yerden doğru takım ve elemanlar yukarıda belirttiğimiz şekilde sökülmesi gerekir. Klima Sökme – Takma işlemine arasında klimanın taşınması sırasında klima gerekli şartları oluşturarak korumak gerekmektedir. Dikkatsiz olarak taşınan cihazlar kırılma, ezilme gibi zararlar görebilmektedir.

Klima Sökümü ve taşınması yapıldıktan sonra uygun koşullarda klimanın takma işlemi gerçekleşmesi gerekir.

Tüm klima sökümü ile ilgili sorularını sayfanın alt kısmında bulunan yorum kısmına sorabilirsiniz. Sorularınız en kısa sürede cevaplanacaktır.

 

Yorum yapılmamış

Yorumunuzu ekleyin

Call Now ButtonŞimdi Ara