Ankara / Türkiye
0312 666 05 10 - 0532 499 24 84

Klima Filtre Temizleme Nasıl Yapılır?

Klima Filtre Temizleme Nasıl Yapılır?

Tüm klima markalarında mutlaka toz filtresi vardır. Bu filtrelerin klimanın çalışma durumu ve ortamına göre 2 gün ile 15 gün aralıkla mutlaka temizlemesi gerekmektedir. Sizlere bu makalemiz de doğru klima filtre temizliği nasıl yapılır sorunu cevabını açıklayacağız.

Öncelikle belirtmemiz gereken nokta klimanın filtre temizliği ile klima bakımlarını karıştırmamanızdır. Klima Bakımı çok daha farklı ve detay ve tecrübe gerektiren bir işlemdir. Filtre temizlime klimanızın bakımını yaptıracağınız zamana kadar cihazın sorunsuz ve daha az kirlenmesi sağlayacak bir süreçtir. Buraya su bilgiyi eklemek gerekirse servis olarak bakıma gelip sadece filtre temizliği yapıyorsa ve buna bakım diyorsa sizleri kandırıyordur.

Ev ve iş yerlerinizde klima filtre temizliği yapabileceğiz çok fazla kullanılan üç tip klima vardır. Klima Kullanıcıların filtresi temizlemesi yapabileceği klimalar
• Duvar Tipi ( Split ) Klima
• Salon Tipi Klima
• Kaset – Tavan Tipi Klimalar

Klima markalarını göre ve klimanın çeşidi göre ufak farklılık gösterse de genel olarak aynıdır. Klima Filtre temizleme yapılmadan önce klimanızın çalışmaması dikkat edin. Ayrıca klima ön kapaklarını açarken ciddi kuvvet kullanmayın. Bu cihazınız çeşitli parçalarına zarar verebilmektedir. Takıldığınız her noktada servisimizden bilgi alabilirsiniz.

doğru klima filtre temizleme nasıl yapılır
klima filtre temizliği

Split Klima Filtre Temizleme Nasıl Yapılır?

  1. Ön kapak açılır. Ön kapak açılırken klimanın sağ ve solunda tırnaklar vardır hafif destek alarak açabilirsiniz.
  2. Ön kapağı yukarı doğru kaldırdığınızda kapak yukarıda sabit duracaktır.
  3. Klimanın filtresini yerinden çıkarın. Burada bazen dikkat etmeniz gereken noktalardan bir tanesi de filtreyi sökerken sağdan ve soldan söktüklerinize dikkat edin. Çoğu klimalar fark etmese de bazı klima modellerinde sağ sol boyut olarak farklılık göstere bilmektedir. Bazı modellerde tek parçada çıkabilmektedir.
  4. Filtrenin üstündeki toz durumuna göre elektrik süpürgesi ile fırça ile temizleyebilirsiniz. Eğer çok fazla toz ve kir varsa akan bir suyun altından geçirerek temizleyin.
  5. Filtreniz kuruması bekleyin
  6. Filtreler kuruduktan sonra filtreyi söktüğünüz şekilde yuvası hafif şekilde iterek yerleştirin
  7. Ön kapağı kapatın. Klimanızı Çalıştıra bilirsiniz

Salon tipi Klima Filtre Temizleme Nasıl Yapılır?

Salon tipi klimaların filtresi temizleme işleminde farklılık gösteren tek şey ön kapağının açılma şeklidir. Split klimalarda filtre tam kapağının altında bulunur salon tipi klimalar filtre klimanın alt taradında genel olarak tırnak yada vidalı olabilmektedir. Filtre Temizliği aynıdır ve aynı işlemler uygulanır.

Salon tipi klima fitre temizliği nasıl yapılır
Salon tipi klima filtre temizliği

Kaset – Tavan Tipi Klima Temizleme Nasıl Yapılır?

Filtre temizliği yapılacak klima arasında en dikkat gerektiren klimalardır. Çünkü tavan klimanın kapağı açarken ve sökerken merdiven de olmanızdan dolayı çok fazla dikkat gerektirir. Kaset tipi klimalar temizliği yine aynı şekilde olup sadece ön kapağı açma sekli farklıdır.

kaset- tavan tipi klima filtre temizliği

 

Yorum yapılmamış

Yorumunuzu ekleyin

Call Now ButtonŞimdi Ara