Ankara / Türkiye
0312 666 05 10 - 0532 499 24 84

Klima Bakımı

Klima Bakımı

Klima Bakımı Nedir ?

Son zamanlarda özellikle de mevsimsel sıcak ve soğukların aşırı artmasıyla birlikte klima kullanımı bir o kadar artış göstermiştir. Klima, bilinçli kullanım gerektirmektedir. Klima kullanıcılarının özellikle dikkat etmesi gereken konuların başında ise Klima bakımı gelmektedir. Klima Bakımlarının önemi ise klimaların, kullanıldığı yere göre çalışma prensinden dolayı bakteri üretmeye uygun ortam sağlaması ve bunların yayılmasına neden olmaktadır. Ölümcül olaran Korana Virüs Covid-19 ve Lejyoner hastalığı bunların başında gelmektedir.

Klima konusunda uzman kişiler, servisler ve üreticiler tarafından klima bakımlarını sene de en az 2 defa yapılması önermektedir. Klimaların çalışma durumunu ve bunduğu ortama göre bu süre 6 ay da bir yada her 3 ayda bir olarak yapıması gerekir. Bu durum klimaların hem daha iyi performans göstermesine, daha az elektrik tüketimine ve ayrıca ciddi maliyet gerektirecek Klima Arızaların önine geçilmesi açısından önemlidir.

Klima bakımlarının yapılmasının en önemli sebeplerinden bir tanesi klimanın çalışma prensibiyle alakalıdır. Daha basit anlatmak gerekirse klima ortamdaki havayı emerek soğutma ve ısıtma yapar. Ortamda bulunan toz bakteri gözle görünmeyecek kadar küçük zerrecikler klima yapışır. Klima bakterilerin üreyeceği ortamı sağlamaktadır. Özellikle ölümcül olabilecek Lejyoner hastalığına neden olabilmektedir. Onun haricinde üst solumun yolları hastalıklarına neden olmaktadır.

Klima bakımı, periyodik olarak yapıldığı takdirde cihazın daha uzun süre performansla çalışmasını sağlar. Daha az elektrik kullanımı ve daha iyi ısıtma ve soğutma sağlar. Kötü kokuların oluşmasını engeller.

Klima Bakımı basit gibi görünse de ciddi tecrübe ve deneyim gerektiren bir işlemdir. Evde yapılan klima temizliği ise klimalara ciddi tamir gerektiren zararlar verebilmektedir. Klima bakımını işinin bilen bu konuda eğitimini almış ustalar tarafından yapılması gerekmektedir

Servis olarak tecrübelerimiz dayanarak belirtmeliyiz ki evde ozan ve benzeri kimyasallarla yapılan klima bakımı, cihazın serpantin dediğimiz bölümü delmekte ve kotu kokular yaymaktadır. Cihazın sökerken kasayı zedeleye bilmekte, kasa tırnakları kırabilmekte, flapların motora bağlandığı geçme yerlerini kırılabilmekte, duvardaki askı aparatı yerinden sökülebilmektedir.

klima bakimi
klima bakimi

Klima Bakımı Nasıl Yapılır

Klima bakım servisi olarak çok fazla kullanıma sahip olan duvar tipi (Split) klimalar ve salon tipi klima bakımında yapılması gerekenleri sizin sıraladık. Öncelikli olarak klima çalıştırılıp mevsime göre ısıtma ve soğutma performans kontrolü yapılır. Daha sonra Kasa Sökülür çalışan parçaların , klima kart, fan, elektrik bağlantıları, bakır boru bağlantıları dranej tavası ve borusu kontrolü yapılır. Sonra sırasıyla;

• Klimaya özel üretilen kimyasal ilaç ile evaparatör ilaçlanır.
• Klima Basınçlı su ile temizlenmesi yapılır
• Klima Elektrik Bağlantıların kontrolü yapılır.
• Klima Hava Filtresinin Temizlenmesi
• Klima iç ünite fan temizliği
• Klima Dış Kasa ve Flap temizliği
• Klima Drenaj Tava temizliği
• Klima Gaz Kontrolü
• Klima Performans kontrolü
• Klima dış ünite temizliği

Tüm İşlem yapılarak Periyodik olarak klima bakımı yapılmış olur. Göktürk Teknik Servis olarak Klima Bakımı Konusunda alanında uzman ekip ve ekipmanlarımızla sizlere en iyi hizmeti en uygun fiyatlara vermek için çalışıyoruz. Soru, görüş öneri, detaylı bilgi ve randevu için bizler iletişim numaralarımızdan, haftanın 7 günü 24 saat ulaşabilir. Ayrıca sayfanın altına yorum ekleyerek sorularınızı bizlere ilete bilirsiniz.

Klima Bakımı nasıl Yapılır
Ankara Klima Bakım Servisi

 

Yorumlar: 1

Yorumunuzu ekleyin

Call Now ButtonŞimdi Ara